Cashback Offer from 1st to 15th March 2021. Get Flat 20% Cashback credited to your account for a minimum transaction of $80. Post Your Question Today!

Question DetailsNormal
$ 20.00

Interpreting Managerial reports: Setting a Selling Price

Question posted by
Online Tutor Profile
request

Interpreting Managerial reports: Setting a Selling Price

C4. BUSINeSS applICatIoN ?For the past four years, three companies have dominated the soft drink industry, holding a combined 85 percent of market share. Won Cola, Inc., ranks second nationally in soft drink sales. Its management is thinking about introducing a new low-calorie drink called Uncalorie Cola.

Won soft drinks are processed in a single department. All ingredients are added at the beginning of the process. At the end of the process, the beverage is poured into bottles that cost $0.24 per case produced. Direct labor and overhead costs are applied uniformly throughout the process.

Corporate controller Adam Daneen believes that costs for the new cola will be very much like those for the company’s Cola Plus drink. Last year, he collected the data that follow about Cola Plus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Units*

Costs

Work in process inventory:

 

 

January 1**

2,200

 

Direct materials costs

 

$ 2,080

Conversion costs

 

620

December 31***

2,000

 

Direct materials costs

 

1,880

Conversion costs

 

600

Units started during year

458,500

 

Costs for year:

 

 

Liquid materials added

 

430,990

Direct labor and overhead

 

229,400

Bottles

 

110,088

* Each unit is a 24-bottle case.

 

 

** 50% complete.

*** 60% complete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The company’s variable general administrative and selling costs are $1.10 per unit. Fixed administrative and selling costs are assigned to products at the rate of $0.50 per unit. Each of Won Cola’s two main competitors is already marketing a diet cola. Com- pany A’s product sells for $4.10 per unit; Company B’s, for $4.05. All costs are expected to increase by 10 percent in the next three years. Won Cola tries to earn a profit of at least 15 percent on the total unit cost.

1. What factors should Won Cola, Inc., consider in setting a unit selling price for a case of Uncalorie Cola?

2. Using the FIFO costing method, compute (a) equivalent units for direct materials, cases of bottles, and conversion costs; (b) the total production cost per unit; and

(c) the total cost per unit of Cola Plus for the year.

3. What is the expected unit cost of Uncalorie Cola for the year? (Round unit costs to the nearest cent.)

4. Recommend a unit selling price range for Uncalorie Cola, and give the reason(s) for your choice. (Round to the nearest cent.)

Available Answer
$ 20.00

[Solved] Interpreting Managerial reports: Setting a Selling Price

  • This solution is not purchased yet.
  • Submitted On 02 Feb, 2017 10:13:45
Answer posted by
Online Tutor Profile
solution
Interpreting Managerial reports: Setting a Selling Price C4. BUSINeSS applICatIoN ?For the past four years, three companies have dominated the soft drink industry, holding a combined 85 percent of market share. Won Cola, Inc., ranks second nationally in soft drink sales. Its management is thinking about introducing a new low-calorie drink called Uncalorie Cola. Won soft drinks are processed in a single department. All ingredients are added at the beginning of the process. At the end of the process, the beverage is poured into bottles that cost $0.24 per case produce...
Buy now to view the complete solution
Other Similar Questions
User Profile
Guard...

ACC 230 Week 8 CheckPoint Interpreting Financial Ratios | Rated A+

This tutorial is rated A+ previously,if you have any question than you can contact me.

...
User Profile
kmgina

BIBL 150 GENESIS Interpretive Question

Required to select and answer three of the interpretive questions throughout the course. The questions that are attached. ***Only answer one question per assignment*** In your response to each question, cite three different ...
User Profile
Testg...

NR-449 Week 6 Discussion: Identifying and Interpreting Descriptive Statistics: 47 Pages

NR 449 Unit 6: Identifying & Interpreting Descriptive Statistics 1 1 unread reply. 75 75 replies. Examine the survey results located in the Resources section of the Unit 6 Assignments page. Choose one of the items, determi...
User Profile
Tutor...

Liberty University BIBL 110 Interpretation Project 2

James’epistle is considered a how-to-book on Christian living. The author, James;was Jesus’ half-brother and was considered one of the pillars of the church of Jerusalem . James wrote this letter to the 12 Tribes of Dis...
User Profile
Tutor...

Liberty University BIBL 110 Interpretation Project 2

Liberty University BIBL 110 Interpretation Project 2 James’epistle is considered a how-to-book on Christian living. The author, James;was Jesus’ half-brother and was considered one of the pillars of the church of Jerusa...

The benefits of buying study notes from CourseMerit

homeworkhelptime
Assurance Of Timely Delivery
We value your patience, and to ensure you always receive your homework help within the promised time, our dedicated team of tutors begins their work as soon as the request arrives.
tutoring
Best Price In The Market
All the services that are available on our page cost only a nominal amount of money. In fact, the prices are lower than the industry standards. You can always expect value for money from us.
tutorsupport
Uninterrupted 24/7 Support
Our customer support wing remains online 24x7 to provide you seamless assistance. Also, when you post a query or a request here, you can expect an immediate response from our side.
closebutton

$ 629.35